14 grudnia 2020 - Jess Ryder   

„Zmyślenie” Jess Ryder

„Zmyślenie” to w dużej mierze historia rozpadu związku dwojga ludzi. Stella i Jack przeprowadzają się do Westhill House – starego domu nad morzem. Dom wybrała i kupiła Stella, za pieniądze ze spadku, ale Jack stara się ją wspierać, znosić remont i wszelkie niedogodności. Prawdziwy problem pojawia się wraz z Lori, która pobita i zapłakana dobija się do ich drzwi w środku nocy, tłumacząc, że szuka schroniska dla kobiet. Stella, przejęta współczuciem postanawia dać jej schronienie. Lori robi wszystko, żeby zostać jak najdłużej, a Stella, targana nieokreślonymi wyrzutami sumienia z przeszłości, zgadza się na wszystko, mimo, że Lori zdecydowanie nie mówi wszystkiego, a Jack coraz bardziej się od niej oddala.

Jednocześnie poznajemy historię Kay, która w latach ’70 mierzy się z niełatwym doświadczeniem bycia samotną matką, a następnie przykładną i posłuszną żoną bardzo wymagającego mężczyzny…

Jess Ryder naprawdę dobrze pisze. Przez większość powieści snuje historię Stelli i Kay, pełną wspomnień, niepewności i trudnych decyzji, przed jakimi musiały stawać te młode kobiety, ale czyni to w taki sposób, że wciąż jesteśmy ciekawi, jaki będzie finał i co łączy obie historie. Im bliżej końca, tym bardziej dynamiczna staje się akcja, prowadząc do świetnie skonstruowanego zakończenia.