20 lutego 2024 - Harlan Coben   

„Za wszelką cenę” Harlan Coben

Życie Davida skończyło się w momencie, gdy jego syna zamordowano, a on został skazany. Mimo, że nie był sprawcą, czuje się winny, ponieważ wypił drinka i zasnął. W więzieniu odciął się od świata, nie przyjmował odwiedzin. Po kilku latach nagle pojawia się jego szwagierka, Rachel. Pokazuje zdjęcie z parku rozrywki, na którym w tle widać chłopca niezwykle podobnego do Matthew. David podejmuje decyzję, która pozwoli mu odzyskać syna – lub całkowicie się pogrążyć.

Jak zwykle u Cobena nic nie jest jednoznaczne. Motywy, którymi kierują się bohaterowie, ich dawne błędy i złe decyzje rzutują na skomplikowaną historię, w którą zaangażowana jest również jedna z najbogatszych i najbardziej wpływowych amerykańskich rodzin. Jakie szanse ma z nimi skazaniec i skompromitowana dziennikarka?

Miłym akcentem jest para detektywów Max i Sarah. Są ironicznie zabawna maniera trochę przypomina styl Myrona Bolitara. Większości pomysłów autora można się domyślić w trakcie czytania, jednak brawurowa akcja wynagradza brak szokujących plot twistów.

Podsumowując – Coben nadal trzyma klasę.