4 maja 2021 - Katarzyna Grochola   

„Zranić marionetkę” Katarzyna Grochola

Po serii bestsellerów Katarzyna Grochola bierze się za kryminał. Wchodzi zarazem w trudny temat molestowania dzieci.

Powieść zaczyna się od dość brutalnej sceny zabójstwa biznesmena. Kiedy policja znajduje jego ciało, śmierć wygląda na samobójczą, jednak porucznik Natan (przez całą książkę przedstawia się samym imieniem, nawet w oficjalnych sytuacjach, co wygląda dość komicznie) ma wątpliwości. Wkrótce w śledztwie pojawia się Weronika – antropolog, pisząca pracę o samobójstwach. Oczywiście Weroniki los także nie oszczędzał, więc uczestniczenie w śledztwie otwiera stare rany.

Autorka, mimo że próbuje nowego gatunku, wciąż pozostaje w romantycznej tonacji. Nie potrafiła odmówić sobie typowego dla literatury obyczajowej wątku miłosnego, opartego na wyświechtanym schemacie: od wzajemnej niechęci aż po głębokie uczucie.

Nie można odmówić Grocholi lekkości pióra – jej książki czyta się szybko i z przyjemnością. Fabularnie nie powala – jej pomysł na intrygę staje się jasny w połowie powieści (do ostatniej chwili liczyłam na plot twist, niestety, nic z tego), co nie zmienia faktu, że to przyjemna, niewymagająca lektura.