28 stycznia 2022 - Sally Hepworth   

„Teściowa” Sally Hepworth

Lucy straciła matkę, gdy miała trzynaście lat. Kiedy więc poznaje przyszłą teściową ma nadzieję, że będzie to ktoś, kto choć trochę tę mamę zastąpi. Początkowy dystans Diany stopniowo przeradza się w cichą wrogość. Każde spotkanie jest próbą sił, każda decyzja Lucy jest krytykowana. Wokół tej trudnej, pełnej niezrozumienia relacji narastają rodzinne dramaty i sekrety, które – jak się okazuje – prowadzą do śmierci Diany.

Pojawiło się wiele powieści, w których motywem przewodnim są animozje na płaszczyźnie synowa-teściowa. Tu jednak autorka prowadzi narrację dwutorowo. Obie kobiety opowiadają te same sytuacje z dwóch różnych perspektyw. Nie ma tu „tej dobrej” i „tej złej”, trudno uznać, że któraś z kobiet jest winna wszystkim nieporozumieniom, choć obie, błędnie interpretując swoje intencje, są ofiarami tej cichej wojny.

Ponieważ narracja sięga wiele lat wstecz, możemy poznać przeszłość Diany, jej bardzo trudne wejście w dorosłe życie, które może nieco usprawiedliwiać bezwzględne decyzje i radykalne poglądy.

W tej historii nie brak zarówno psychologizmu, jak i kryminalnej akcji – ale ostatecznie wszystko, co się wydarzyło w „Teściowej” to efekt braku zrozumienia, wzajemnego zaufania i trudnych rodzinnych relacji.