Lucy straciła matkę, gdy miała trzynaście lat. Kiedy więc poznaje przyszłą teściową ma nadzieję, że będzie to ktoś, kto choć trochę tę mamę zastąpi. Początkowy dystans Diany stopniowo przeradza się w cichą wrogość. Każde spotkanie jest próbą sił, każda decyzja Lucy jest krytykowana. Wokół tej trudnej, pełnej niezrozumienia relacji narastają rodzinne dramaty i sekrety, które – jak się okazuje – prowadzą do śmierci Diany.
Pojawiło się wiele powieści, w których motywem przewodnim są animozje na płaszczyźnie synowa-teściowa. Tu jednak autorka prowadzi narrację dwutorowo. Obie kobiety opowiadają te same sytuacje z dwóch różnych perspektyw. Nie ma tu „tej dobrej” i „tej złej”, trudno uznać, że któraś z kobiet jest winna wszystkim nieporozumieniom, choć obie, błędnie interpretując swoje intencje, są ofiarami tej cichej wojny.
Ponieważ narracja sięga wiele lat wstecz, możemy poznać przeszłość Diany, jej bardzo trudne wejście w dorosłe życie, które może nieco usprawiedliwiać bezwzględne decyzje i radykalne poglądy.
W tej historii nie brak zarówno psychologizmu, jak i kryminalnej akcji – ale ostatecznie wszystko, co się wydarzyło w „Teściowej” to efekt braku zrozumienia, wzajemnego zaufania i trudnych rodzinnych relacji.
You must be logged in to post a comment.