13 listopada 2023 - Weronika Anna Marczak   

„Rodzina Monet. Skarb” Weronika Anna Marczak

„Rodzina Monet”, odniosła gigantyczny sukces i stała się młodzieżowym hitem, mimo, że jest przeznaczona raczej dla starszych nastolatek. Główna bohaterka, Hailie, traci mamę i babcię w wypadku. Wtedy dowiaduje się, że ma pięciu przyrodnich braci, a najstarszy z nich, Vincent, został jej prawnym opiekunem. Tak oto skromna piętnastolatka z miasteczka pod Londynem przeprowadza się do Pensylwanii.  Mieszka w luksusowej rezydencji, chodzi do prywatnej szkoły, jednak brakuje jej swobody i poczucia przynależności do rodziny – ponieważ z pięciu braci jedynie Will okazuje jej troskę i czułość.

„Skarb” to opowieść o próbie odnalezienia się w nowej rzeczywistości i stworzenia relacji z braćmi, którzy nie tylko są obcymi osobami, ale też zdają się pochodzić z zupełnie innego świata.

Uczynienie z głównej bohaterki Brytyjki i umieszczenie akcji w Stanach przez polską autorkę jest zabiegiem nietypowym, choć ciekawym. Na plus zasługuje ekspresja, z jaką Marczak opisuje emocje i reakcje Hailie – są bardzo trafne i adekwatne do wieku i sytuacji dziewczyny.

„Skarb” przyjemnie się czyta, a jedyne, co trzeba zaznaczyć – zanim pozwolimy po nią sięgnąć córce lub młodszej siostrze, warto przeczytać samemu i ocenić, czy będzie odpowiednia.