19 marca 2020 - Andrzej Sapkowski   

„Ostatnie życzenie”, „Miecz przeznaczenia” Andrzej Sapkowski

Znałam sagę o wiedźminie zanim jeszcze stał się międzynarodowym hitem. Na długo przed grą, kiepską polską ekranizacją oraz Netfixową superprodukcją – wszystkie nawet w połowie nie oddają klimatu powieści.

Historia wiedźmina Geralta, czarodziejki Yennefer i księżniczki Ciri osadzona jest w magicznym świecie, pełnym potworów i fantastycznych stworzeń: elfów, smoków, strzyg. Sapkowski, tworząc ten świat, czerpał zarówno z mitologii słowiańskiej, jak i z legend, baśni i doskonale znanych wszystkim opowieści. Czytelnik bez trudu odnajdzie nawiązania do historii Śnieżki, Pięknej i Bestii, Małej Syrenki, ale też ludowych wierzeń i podań.

Oba tomy nie są zaliczane do sagi o wiedźminie – jednak trudno ją czytać, nie znając początku historii przeznaczenia, tworzącego więź pomiędzy wiedźminem Geraltem i księżniczką Ciri z Cintry.

Godne polecenia są audiobooki Wydawnictwa SuperNowa. Najlepsi lektorzy i aktorzy, nastrojowa muzyka i efekty dźwiękowe tworzą wspaniałe słuchowiska, które na długo pozostają w pamięci.

Wszystkim fanom gry i serialu naprawdę polecam – książki zawsze są lepsze.