18 kwietnia 2016 - Alice Sebold   

„Nostalgia anioła” Alice Sebold

file_9654 Piękna, wzruszająca opowieść o rodzinie, stracie i miłości. Ma w sobie nieco fantastyki, ale jest jednocześnie mocno osadzona w rzeczywistości.

Czternastoletnia Susie, zgwałcona i zamordowana przez sąsiada, trafia do nieba i stamtąd obserwuje swoją rodzinę, przyjaciół ze szkoły, okolicę, w której żyła. Opisuje przeżycia, myśli i uczucia swoich bliskich, przedstawia portret każdego z nich, począwszy od rodziców, poprzez siostrę i brata, babcię, chłopaka, w którym się zakochała, a nawet swojego zabójcę. Ponieważ policja nie może znaleźć ciała Susie, a co za tym idzie – ująć mordercy – powieść nabiera cech thrillera, a akcja staje się bardziej dynamiczna. Niemniej jest to przede wszystkim ukazanie życia rodziny po śmierci córki i siostry, długiej drogi, jaką każdy z nich musiał pokonać do pogodzenia się z utratą.

Film, mimo wysokich ocen, bardzo mnie rozczarował. Głównie skupiał się na sygnałach, które córka próbuje wysyłać z zaświatów pragnącemu sprawiedliwości ojcu, oraz surrealistycznych wizjach nieba, które przypominało kombinację barwnych fototapet. Wiele wątków – zwłaszcza psychologicznych – zostało pominiętych.
Książkę gorąco polecam. Na ekranizację szkoda czasu.