7 marca 2016 - Lisa Gardner   

„Niepewność” Lisa Gardner

niepewnosc-b-iext27646036Lisa Gardner po raz drugi… Tym razem historia rodziny, która mając dwa domy, samochody, biżuterię i mnóstwo pieniędzy ze świetnie prosperującej firmy męża, traci to, co najważniejsze – bliskość i wzajemne zaufanie. Justin Denbe ma młodszą kochankę, jego żona Libby nie potrafi przeżyć dnia bez środków przeciwbólowych, a ich piętnastoletnia córka Ashlyn ma kochanka. Wszystko to wychodzi na jaw, gdy rodzina zostaje porwana i zamknięta w nieczynnym więzieniu, które zresztą zbudowała firma Justina.
Miejsce przetrzymywania zakładników, a także znajomość rozkładu pomieszczeń w ich domu oraz ich zwyczajów wskazuje na to, że porwanie zlecił ktoś, kto znał rodzinę, ktoś z ich najbliższego otoczenia…
Śledztwo prowadzi Tessa Leoni, była policjantka oraz Wyatt Foster, detektyw z New Hampshire – chociaż nie jest im łatwo, ponieważ oficjalnie sprawą zajmuje się FBI.
Narracja znów jest podzielona: część napisana w trzeciej osobie przedstawia na przemian losy porwanych i szeroko zakrojone poszukiwania, część natomiast to wspomnienia Libby, w pierwszej osobie – kobieta wraca myślami do dzieciństwa, początków znajomości z Justinem, czasu, gdy urodziła się Ashlyn, gdy byli szczęśliwi – słowem, przeprowadza dokładną analizę ich wspólnego życia, aby odnaleźć moment, w którym ich związek zaczął się rozpadać.
Mimo ciekawej koncepcji, i absolutnie zaskakującego finału powieść nie wciągnęła mnie całkowicie – głównie ze względu na rozdziały, poświęcone poszukiwaniu zaginionych. Mnóstwo szczegółów dotyczących firmy (niektóre okazały się istotne dla całości, a niektóre wcale), kolejni funkcjonariusze FBI, podczas gdy wszystkie tropy i tak odnajdują Tessa i Wyatt… Zdecydowanie lepiej czytało się fragmenty o rodzinie. Ich pobyt w więzieniu, strach i bezradność – Lisa Gardner wiernie oddała atmosferę tego miejsca i uczucia bohaterów.
Podsumowując – powieść naprawdę dobra, choć miejscami zbyt zagmatwana, ze względu na szczegóły biznesowe, jednak jak najbardziej godna polecenia. Gardner jest mistrzynią zaskakujących zakończeń.