5 października 2016 - Pierre Lemaitre   

„Koronkowa robota” Pierre Lemaitre

594221-n-aPierre Lemaitre zachwycił mnie psychologicznym thrillerem o manipulacji („Ślubna suknia”), więc spodziewałam się czegoś co najmniej równie dobrego. Zwłaszcza, że powieść ma dotyczyć „morderstw opartych na powieściach kryminalnych” – nie mogłam się doczekać… i niestety srogo się zawiodłam.

Mnóstwo okrucieństwa, makabryczne opisy – niestety nie wywołały grozy, raczej grymas obrzydzenia. Ponadto większość zbrodni, wzorowanych na kryminałach, wydarzyła się w przeszłości, więc śledztwo jest raczej grzebaniem w aktach i konsultacjami ze znawcami gatunku. Nieco pikanterii dodaje element gry, prowadzonej przez sprawcę z komisarzem, oraz listy, jakie Camille dostaje od zbrodniarza.

Brawurowy pościg i naprawdę wartka akcja zaczyna się mniej więcej 50 stron przed końcem książki. Szkoda. Gdyby tak porywająca była cała powieść, umieściłabym ją w ścisłej czołówce moich ulubionych utworów. Niestety – za dużo krwi i poćwiartowanych ciał, a za mało zwrotów akcji. Główny bohater, komisarz Camille Verhoeven też jakoś nie wzbudził mojego zachwytu.
Zakończenie – owszem, budzi grozę. Mimo to na razie nie będę sięgać po kolejne powieści Lemairte’a.