25 lipca 2021 - Marion Pauw   

„Dziewczyna w ciemności” Marion Pauw

Ray został skazany za brutalne zabójstwo sąsiadki i jej córeczki. Ze względu na zaburzenia psychiczne zostaje skierowany do więziennego zakładu psychiatrycznego. Im bliżej go poznajemy, tym trudniej uwierzyć, że jest groźnym przestępcą – sprawia raczej wrażenie autystyka, któremu ciężko zrozumieć intencje innych ludzi. Z jego wspomnień, dotyczących pracy w piekarni, ukochanych rybek i atrakcyjnej sąsiadki Rosity, wyłania się obraz wrażliwego, choć zagubionego w rzeczywistości człowieka.

Iris to prawniczka, samotnie wychowująca synka. Podczas opieki nad akwarium w domu swojej matki, trafia na zapiski kogoś o nazwisku Boelens, takim samym, jak panieńskie nazwisko jej matki. Próbując dojść kim jest tajemniczy właściciel akwarium, odkrywa swoje pokrewieństwo ze skazanym mordercą. Jako siostra Raya chce go poznać, jako adwokat proponuje mu apelację, jednak im bardziej próbuje zrozumieć sytuację, w której mężczyzna się znalazł, tym bardziej przekonuje się o tym, że są ludzie, którzy zrobią wiele, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw.

Powieść, dzięki podziałowi na narrację obojga głównych bohaterów, wspaniale odzwierciedla zagmatwany umysł osoby ze spektrum autyzmu, a także jego podatność na manipulację. Niełatwa przeszłość Iris i Raya, oraz skomplikowana intryga, której początek sięga wiele lat wstecz tworzą rewelacyjną fabułę.