24 lutego 2022 - Sally Hepworth   

„Dobra siostra”  Sally Hepworth

Fern pracuje w bibliotece, ponieważ to ciche miejsce. Cierpiąc na nadwrażliwość sensoryczną, unika głośnych, zatłoczonych i jasnych miejsc. Poza tym prezentuje większość zachowań typowych dla Zespołu Aspergera, wykazując ogromną i wszechstronną wiedzę, zarazem nie rozumiejąc intencji i zachowań innych ludzi.

Przez skomplikowany świat prowadzi ją jej bliźniaczka, Rose.

Rose poznajemy przez wpisy z pamiętnika, który prowadzi. Opisuje w nim trudne dzieciństwo z surową, często wręcz okrutną matką oraz tragedię, która rozegrała się lata temu. Teraz Rose jest mężatką, która marzy o dziecku. Niestety ma problemy z płodnością – gdy dowiaduje się o nich Fern, postanawia jej pomóc. Jej pomysł jest szalony i niedorzeczny, ale też staje się szansą na rozluźnienie bardzo mocnego uzależnienia od Rose.

Sally Hepworth stworzyła wspaniałą historię, w której nic nie jest takie, jak się wydaje. Ogromnym atutem jest oddanie większości narracji Fern – możemy spojrzeć na świat jej oczami, zobaczyć trudności i zagrożenia w sytuacjach i rzeczach, których osoby neurotypowe nawet nie zauważają.