29 listopada 2021 - Wojciech Chmielarz   

„Dług honorowy” Wojciech Chmielarz

Sztuką jest napisać powieść, w której nie wiemy nic o głównym bohaterze. Dla Chmielarza to jednak na tyle prosta sprawa, że pokusił się o kontynuację.

Nasz bohater zostaje poproszony przez Czarnego o przysługę w ramach rewanżu za wcześniejszą pomoc. Razem jadą do lubuskiego Wilkowa, aby tam odkryć, kto zabił licealistkę Olę. Oskarżony został miejscowy pijaczek, jednak Czarny nie wierzy w winę Traszki. Zbadanie sprawy nie jest łatwe, bo w wiosce nikt nie chce rozmawiać z obcymi, zwłaszcza, że śmierć Oli nie jest jedyną tajemnicą, o której miejscowi wolą nie wspominać. Dodatkowo sprawy komplikuje obecność Holendrów na kempingu nad jeziorem – wszystko wskazuje na to, że to tam Ola spędziła ostatnie godziny życia.

Chmielarz zbudował doskonałą fabułę, osadzoną w specyficznym środowisku hermetycznej, wiejskiej społeczności. Jest tu więcej psychologii, niż w pierwszej części, a zarazem nie mniej akcji. Nasz bohater, który umie się bić i posługiwać bronią, potrafi też prowadzić całkiem zgrabne śledztwo, wyciągać wnioski i zdawać odpowiednie pytania. Dochodzenie do prawdy jest pełne dobrze skonstruowanej akcji z zaskakującymi akcentami na zakończenie.

Naprawdę wspaniała historia.