14 stycznia 2022 - Jakub Hołub   

„Beze mnie jesteś nikim” Jakub Hołub

O przemocy domowej mówi się coraz głośniej. Autor postanowił pokazać ten problem „od środka” z perspektywy ofiar, sprawców i ich dzieci, a także organizacji, zajmujących się pomocą psychologiczną i prawną. Dzięki kilkudziesięciu rozmowom dowiadujemy się o początkach przemocy i jej eskalacji, momentach przełomowych, próbach odcięcia.

To też dramatyczne wyznania dzieci, które dorastając w przemocowych domach mają do wyboru dwie drogi: zostać oprawcą lub ofiarą.

Autor ukazuje różne oblicza przemocy: psychiczną, ekonomiczną. Bezsilność kobiet, którym wydaje się, że nie mają dokąd pójść i tkwienie w toksycznym związku to jedyne, co im pozostało, ale też bezsilność służb, które nie mogą działać wbrew woli pokrzywdzonych.

Okazuje się też, że mimo coraz głośniejszego sprzeciwu wobec przemocy domowej, nadal w sferze tabu pozostaje wariant, w którym to kobieta jest agresorem wobec partnera.

Niektóre historie kończą się dobrze. Większość nie. To pierwsza myśl, jaka nasuwa się po lekturze – przemoc pozostawia ślady na całe życie. Warto też pamiętać o tym, co podkreślają pracownicy organizacji: ofiara przemocy może być zadbana, dobrze ubrana i wykształcona. To może być każda osoba, mijana na ulicy.